Login Form

35 let MINERALKLUBU Radostná pod Kozákovem

 

     Český ráj patří mezi geologicky a mineralogicky nejzajímavější regiony v naší republice. Od roku 2005 je zapsán do prestižního seznamu UNESCO jako Evropský geopark. Typické a velmi vyhledávané jsou ukázky achátů, jaspisů a dalších odrůd křemene a chalcedonu vázané na výlevy melafyru z období mladších prvohor (podkrkonošský permokarbon). Acháty ze zdejších lokalit jsou oblíbené pro svoji barevnost, jemnost kresby,rozmanitost struktury, tvarů i velikostí a nechybí snad v žádné sbírce minerálů. Sbíráním a následnému zpracování těchto křemenných materiálů se věnuje také řada místních nadšenců, kteří si letos připomínají

35 let od vzniku MINERALKLUBU a uspořádání 1.Výstavy drahých kamenů a minerálů. U samotného vzniku této dlouhodobé tradice jsem nebyl přímým účastníkem.

Vycházím ze vzpomínek starších pamětníků, zvláště pak přítele Vladimíra Kmínka z Lomnice nad Popelkou a Oldřicha Reše z Nové Paky, kteří mi poskytli cenné informace a také dnes již historické materiály.

 

     Sběratelé kamenů, kteří se náhodně setkávali při svých mineralogických výpravách, se postupně shodli v návrhu na společném setkání. Hlavními iniciátory první schůzky v roce 1982 byli Josef Podoubský z Loktuše a zejména František Jisl z Volavce. Jejich hlavním cílem byla vzájemná výměna zkušeností při sbírání kamenů a jejich následném zpracování. Velkým problémem v tehdejší době bylo shánění vhodných brusných a leštících prášků. To je přivedlo k myšlence založit Minerál klub a registroval ho u státních úřadů. Předsedou se stal p.Jisl, který byl tehdy také předsedou Místního národního výboru v Radostné pod Kozákovým, místního JZD, velitelem hasičů… Pro jeho organizační schopnosti a přátelskou povahu zůstal ve fumkci čestného předsedy našeho klubu až do svého skonu.Všichni, kdo Františka osobně poznali, často a s úctou vzpomínají.

        Založením klubu se umožnil oficiální nákup brousících potřeb u národních podniků a získání drobných dotací a podpory od Národní fronty. Klub však také musel vykazovat činnost. Pomáhali jsme například zemědělcům při odklízení kamenů z polí (samozřejmě hlavně z těch, na kterých byla naděje něco vhodného najít pro rozšíření našich sbírek), likvidace divokých skládek, úprava turistických cest apod… Nejdůležitějším krokem však bylo uspořádání první výstavy vlastních nálezů pro širokou veřejnost. Nejvhodnějším místem konání se ukázala budova školy v Radostné pod Kozákovem –Na Pustině, která byla v období prázdnin nevyužita. Podařilo se sehnat vhodné vitríny, byly nutné drobné úpravy výstavních prostor, propagace… Vzhledem k tomu, že nebyl dostatečný počet vystavujících, rozrostl se počet členů o další známé sběratele z blízkého okolí.

Kompletní seznam všech vystavovatelů, kteří se podíleli na první výstavě zveřejňujeme:

Bakeš Oldřich(Kozákov), Dohnal Zdeněk(Jablonec n.Nisou), Hozák Břetislav(Turnov), Hudský Vlastimil(Klokočí), Ježek Josef(Vesec),Jisl František(Volavec), Lamač Vladimír(Holenice),Nemetschke Herbert(Jablonec .Nisou), Pišl Oleg(Turnov),Vele Ladislav(Turnov) a Vinš Arnošt(Turnov).

 

   Pro velký zájem veřejnosti a místních obyvatelů následovaly další prázdninové výstavy. Nadále rostl počet členů klubu. Nakoupily jsme další vitríny od kolegů z mineralogického spolku z Jablonce nad Nisou a nechali zhotovit nové. Vzhledem k několika rozsáhlým rekonstrukcím (v té době již bývalé školy) jsme přesunuli místa konání výstav např. do sálu restaurace Na Špici nebo do Kulturního domu v Jičíně. Díky vzájemnému porozumění s vedením obce se navrátilo pořádání výstav do původních prostor, dnes již sídlo Obecního úřadu Lestkov. Věříme, že vzájemná spolupráce bude pokračovat také v letech následujících.

Kromě expozic kamenů doplňovaly naše výstavy například obrazy akad.malíře p.Holubce z Tatobit, ukázky preparovaných zvířat aj… V posledních dvou letech obohatily obrazy Zdeňka Jiřišty z Lomnice nad Popelkou, který s naším klubem spolupracuje řadu let při návrzích a malování plakátů a poutačů. Letos návštěvníky jistě zaujmou makrofotografie achátů z Českého ráje ze sbírky Jindřicha Krajčoviče z Jičína.

 

     MINERALKLUB funguje nadále jako organizace otevřená i pro další zájemce, kteří se aktivně věnují tomuto krásnému koníčku a mají vztah k Českému ráji. V rámci společných schůzek pořádáme občasné přednášky o kamenech a jejich nalezištích nejenom v našem okolí, vzájemně si vyměňujeme nové poznatky, zkušenosti a samozřejmě též vzorky minerálů. Vydali jsme několik publikací a pohledů. Můžete nás najít na webových stránkách www.mineralklub-kozakov82.cz. Přivítáme Vaše rady, nové nápady i připomínky.

Naši hlavní činností nadále zůstává pořádání letních výstav drahých kamenů a minerálů z vlastních sbírek. Tímto Vás srdečně zveme na letošní ročník, který připravujeme v termínu od 1.července do 1.září 2018. „Přijďte pobejt!“ do Českého ráje.

 

                                                                                             RNDr.Luboš Hromádko

 

 

Nejnovější foto


Expedice Rügen (Rujana).

Search

209050
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
38
183
719
207408
2012
3654
209050

Server Time: 2018-11-18 03:17:47

 

 

Copyright © 2013 Tomáš Hilger. All Rights Reserved.